Antykoncepcja dla mężczyzn – Jaką metodę wybrać i która jest NAJLEPSZA ?

Rate this post

Jest wiele metod antykoncepcji dla mężczyzn, ale czym się sugerować i jaką wybrać ?

O najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych przez mężczyzn przeczytasz w tym artykule.

 

 

Męska antykoncepcja

Jak dotąd wszelkie metody zapobiegania ciąży opracowywano bardziej pod kątem kobiet jako ich głównych użytkowniczek, ale przecież i mężczyźni powinni mieć kontrolę nad swoimi możliwościami rozrodczymi.

Nie wiem czy panowie byli dotąd dyskryminowani, czy raczej brak farmakologicznych metod antykoncepcji dla mężczyzn wynika z jakichś zaniedbań bądź trudności, ale wygląda na to, że można mieć nadzieję, iż niedługo sytuacja ta ulegnie zmianie na lepsze.

Co prawda od wielu wielu lat na całym świecie stosowane są takie metody antykoncepcji u mężczyzn, które dają stuprocentowe gwarancje ustrzeżenia się przed niechcianą ciążą, ale niestety te metody, a właściwie ta metoda jest metodą nieodwracalną trudno więc mówić o w pełni satysfakcjonującym rozwiązaniu.
Ale do rzeczy, przyjrzyjmy się aktualnym propozycjom i pomysłom naukowców po kolei.

Antykoncepcja dla mężczyzn – Rodzaje

Prezerwatywy

Prezerwatywa jest niezastąpiona, bo nie tylko chroni przed niechcianą ciążą, ale zapobiega też rozprzestrzenianiu się wielu chorób. W niektórych sytuacjach to właśnie prezerwatywy trzeba używać, ale jeśli pozostajemy w stałych związkach, ze stałymi partnerami i nie mamy powodów do obaw o to, czy przypadkiem partner nie zarazi nas chorobą całkiem naturalnym jest rozważenie możliwości zastosowania innych niż prezerwatywa metod antykoncepcji. 

Jest wiele prezerwatyw od różnych wielkości po różne rodzaje – najczęsciej wybierane i kupowane zobaczysz tutaj

Wazektomia czyli sterylizacja

Wazektomia polegająca najczęściej na podwiązaniu lub nacięciu nasieniowodów jest bodaj najlepszą metodą antykoncepcyjną. W naszym kraju nie cieszy się specjalną popularnością, a to głównie dlatego, że zabieg wykonany bez poważnych przesłanek zdrowotnych (nie psychologicznych, środowiskowych czy innych) jest zabiegiem nielegalnym.

Musisz wiedzieć że..

Nasze prawo nie przewiduje możliwości poddania się żadnym zabiegom przyczyniającym się do utraty płodności o ile nie są to zabiegi wykonane z przyczyn typowo zdrowotnych. Faktem jest, że najczęściej nie są, tak więc u nas praktycznie nie wykonuje się wazektomii. W niektórych przypadkach może to i dobrze, bo zabieg jest zabiegiem nieodwracalnym.

Pamiętaj…

Raz spowodowanej bezpłodności nie można wyleczyć jakimś innym, przeciwstawnym zabiegiem.
Zalety wazektomii są jednak oczywiste: nie pozbawiając mężczyzn witalności, potencji i wszystkich właściwych im cech sprawia, że mężczyzna staje się niezdolny do zapłodnienia dając gwarancje, jakich nie zapewni żaden inny zabieg.

Antykoncepcja cieplna

Jak wiadomo w jądrach temperatura powinna być niższa niż temperatura całego organizmu. To dzięki temu możliwa jest produkcja plemników, aby ją powstrzymać wystarczy podgrzać jądra a to skutkuje bezpłodnością. To antykoncepcja przyjazna o tyle, że jej skutki są odwracalne.

Jak dotąd wydaje się być ona również metodą dość bezpieczną, aczkolwiek trudno wypowiadać się na ten temat w sposób wiążący, bo nauka bada tę kwestię od niedawna. Problem jedynie w tym, że metoda ta może być zawodna, ale w pewnym sensie stanowi jakieś zabezpieczenie. Jej odmianą jest antykoncjepcja z wykorzystaniem ultradźwięków, działa podobnie i jej efekty, podobnie, są odwracalne.

Antykoncepcja hormonalna

Być może już niedługo i panowie będą mogli skorzystać z zalet antykoncepcji hormonalnej. Naukowcy pracują w tej chwili nad metodami polegającymi na użyciu testosteronu w dawkach, które sprawią, że skutki uboczne takich kuracji przestaną być tak widoczne jak dotąd, a jednocześnie mężczyźni stosujący taką antykoncepcję będą mogli czuć się w pełni bezpiecznie jeśli chodzi o kontrolę płodności.

W tej chwili prowadzone są badania polegające na wstrzykiwaniu, raz w miesiącu, 200 mg testosteronu. Dawka ta i ta częstotliwość zabiegu sprawia, że mężczyzna staje się bezpłodny, bo dochodzi do zaniku plemników.( Nie mylcie z testosteronem który jest zbawienny dla mężczyzn i podnosi libido mięsnie i ogólnie porawia kondycję mężczyzny, poczytaj choćby o produkcie jak testolan ) Niestety niejednokrotnie takiej antykoncepcji towarzyszy w tej chwili zjawisko polegające na powiększeniu gruczołu krokowego, a to objaw bardzo niepożądany. Poczytaj sobie tutaj o prostacie – Prostata wszytko co musisz wiedzieć !!

Co jeszcze się testuje ?

Drugą testowaną obecnie metodą jest stosowanie tabletek zawierających levonorgestrel (estrogen), po tych tabletkach poziom plemników w męskim nasieniu spada dość drastycznie i ma to uniemożliwić zapłodnienie.
Pojawia się też trzecia możliwość – naukowcy pracują też nad opracowaniem pigułki, która miałaby nie dopuszczać do przeniknięcia plemników do jajowodu. Składniki tego specyfiku miałyby blokować enzym odpowiedzialny za to zjawisko.

 

Inne metody

Dość ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się zastrzyki wykonywane bezpośrednio do nasieniowodu, zawierające płyn zabijający plemniki i nie wpływający w żaden sposób na zdolność do wytrysku czy intensywność doznań odczuwanych w czasie stosunku. Zastrzyki te mają działać aż przez 10 lat. To sporo, a z drugiej strony zabieg byłby odwracalny, więc to całkiem niezła alternatywa.

Pracuje się też nad implantami mającymi blokować przepływ spermy oraz farmaceutykami wywołującymi zjawisko niepłodności immunologicznej tj. takiego stanu, w którym ze względu na niezgodność plemnika i komórki jajowej nie może dojść do zapłodnienia, bo uniemożliwiają to mechanizmy obronne organizmu.

Zapowiedzi wyglądają obiecująco, a czy faktycznie doczekamy się ciekawych i bezpiecznych rozwiązań w męskiej antykoncepcji tj. naprawdę dobrych alternatyw dla prezerwatywy to się niebawem okaże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *